Оріхівщина – невичерпна криниця талантів

Оріхівщина – невичерпна криниця талантів

Оріхівська земля дала в різні часи колоритну плеяду видатних людей, які стали відомими не лише в Україні, а і за її межами.

Цим словами в читальній залі ВСП «Оріхівський коледж ТДАТУ» розпочала інформаційну годину провідний бібліотекар абонементу Волкова Наталія Петрівна для студентів 11ов групи (куратор Вечеря Л.М.). Студенти дізналися багато цікавих фактів з життя наших славних земляків.

Зокрема про те, що серед найвизначніших десяти жінок світового масштабу, світил сучасності є й ім’я нашої землячки Любові Трохимівни Малої. Вона народилася у невеликому селі Копані Оріхівського району. З раннього дитинства дівчинка мріяла стати лікарем, щоб допомагати людям. І шістдесят років свого життя Любов Трохимівна віддала медицині. За свою невтомну працю в галузі кардіології вона удостоєна звання Героя Соціалістичної праці, Героя України, доктора медичних наук, академіка.

Гордість оріхівців – академік Микола Антонович Доллежаль вчений в галузі атомної енергетики. Дитинство майбутнього вченого пройшло в селі Омельник Оріхівського району. За свої наукові винаходи був двічі удостоєний звання Героя Соціалістичної праці. До того ж Микола Антонович був головним конструктором першої у світі атомної електростанції. У 1988 році в Оріхові було споруджено бронзове погруддя славного земляка.

Уроженець Оріхова талановитий учений, механік Всеволод Арутюнович Лазарян вніс значний вклад в розвиток вітчизняної науки. Він є лауреатом Державної премії України, доктором технічних наук, автором понад 200 наукових праць, монографій, статей і навчальних посібників в галузі механіки.

Студенти були приємно вражені тим, що будинок в якому народився і виріс В. Лазарян знаходиться навпроти коледжу. На будинку встановлено меморіальну дошку.

Великий інтерес у студентів викликало незвичайне захоплення Оріхівського майстра мікромініатюриста Володимира Едуардовича Казаряна. Персональна виставка мікромініатюр В. Казаряна «Світ чудес» демонструвалась майже в усіх містах України, в Росії і за кордоном і скрізь отримувала захоплені відгуки.

Найпам’ятніший рік у житті В. Казаряна – 1994-й. На тристоронній зустрічі у Москві президентів США, Росії і України. Л Кравчук вручив Б.Клінтону мікромініатюру нашого земляка – портрет американського президента, виконаний на зрізі рисового зернятка, а його дружині – мікроскопічний букет троянд.

В. Казарян – один з небагатьох умільців на земній кулі, хто займається рідкісним видом мистецтва.

Що стосується духовної сфери, то тут можна назвати не одне славетне ім’я.

Зокрема, можна назвати ім’я відомого оперного співака Павла Архиповича Сергієнка. Наш уславлений земляк зробив блискучу кар’єру: він закінчив Петербурзьку консерваторію, співав в імператорському оперному театрі. Неодноразово співав на одній сцені з Ф. Шаляпіним. Було в його житті все – слава, труднощі, злети і розчарування. А вічний притулок він знайшов на сільському цвинтарі у рідній Преображенкі.

Гордістю оріхів’ян залишається заслужена артистка України Ніна Зарудня.

В пам’яті оріхівців назавжди залишиться ім’я Володимира Григоровича Білогуба – поета-лірика, гумориста, сатирика.

Володимир Григорович залишив нам неабиякий духовний спадок. У його поезіях – любов до України, до рідного краю, улюбленого Оріхова, до нашого навчального закладу, якому він віддав більше сорока років. Саме з під його пера з’явився «Гімн Оріхову», «Гімн Оріхівському технікуму» і ще багато творів різної тематики.

П’ять збірок залишив у спадок своїм землякам самобутній поет-пісняр Іван Потапович Сухар, член Національної Спілки письменників України.

Звичайно, це лише невелика кількість видатних земляків, яка народилася на оріхівській землі.

У кожної людини є місце на Землі, до якого прикипіла її душа, місце яке стало для неї малою батьківщиною.

Наші видатні земляки зробили великий внесок в розвиток своєї малої батьківщини – Оріхівського краю.

 

 

Завідувач бібліотеки Л.І. Рижа